Természetes Táplálékkiegészítők

Természetes táplálékkiegészítők

  1. Korpa: a gabonafélék (búza!) őrlése során keletkező melléktermék, a szemtermések külsejét borító növényi maradvány. A liszt finomra őrlése során eltávolítják, így a hatását nem tudja kifejteni. Teljes kiőrlésű a liszt, ha nem szitálják teljesen át, és a korpa szemcséi is benne maradnak. A korpa fontossága, hogy élelmi rostokban, vitaminokban, ásványi sókban, növényi fehérjékben gazdag. Jótékony hatásai miatt javasolt külön, természetes táplálékkiegészítőként bevinni a szervezetbe. Fogyaszthatjuk joghurthoz keverve, vagy teljes kiőrlésű kenyér, pékárú, tészta, stb formájában. Bevihető azonban tabletta, granulátum formájában is. Ügyeljünk arra, hogy a korpa fogyasztásakor sok vizet igyunk, hogy ne  a szervezetünkből vonja azt el.

  2. Szója: hüvelyesek családjába tartozik. A szója magból nyerik a szójalecitint. Jelentős májvédő funkciót lát el, mivel elősegíti a zsírsavaknak a májból perifériákra történő átirányítását, szállítását. Folsavban gazdag, így a vérképzésben is szerepet tölt be. A szójalecitint étrend kiegészítő formájában is magunkhoz vehetjük. Szója jelentősége:
    • A szójából nyert olaj E- vitamin, és többszörösen telített zsírsav tartalma magas 
    •  A magból nyert szójatejet tejérzékenyek is fogyaszthatják. Javasolt vegáknak, valamint magas koleszterinszint esetén is
    • Tofu: a szójatej megerjesztéséből jön létre, melynek során a benne levő vitamin mennyisége (elsősorban a B3 - niacin) megnő

  3. Méz: a méhek állítják elő úgy, hogy a virágokban levő szacharózt egyszerű cukorrá (glükózzá és fruktózzá) átalakítják. Gyógyító, jótékony hatását már nagyon régen felismerték. A méz ásványi sókban, vitaminokban, enzimekben rendkívül gazdag.
  4. Méhpempő: zselatinos állagú anyag. Esszenciális aminosavakban, ásványi anyagokban, vitaminokban gazdag. Jótékony hatása a szervezet egyensúlyának fenntartásában, ellenálló képességének növelésében fejti ki. Természetes formában ajánlatos fogyasztani. Hűtőszekrényben tárolandó, mert szobahőmérsékleten hamar elveszti minden értékét.

  5. Propolisz: a méhek állítják elő. Erősen gyógyhatású gyantaszerű anyag, természetes antibiotikum féleség. Sok értékes vitamint tartalmaz. Rendszeres étrend kiegészítőként nem ajánlott használni, természetes eredetű gyógyszerként tekintsünk rá.

  6. Sörélesztő: az igazi nagyon keserű, és kereskedelmi forgalomban ritka. Hagyományosan a sör erjedése során keletkező melléktermékből állították elő. Manapság inkább a répa-, vagy nádcukor során keletkező mellékterméket használják, igaz alacsonyabb hatékonyságú, de az íze kellemesebb. Azonban még így is rendkívül gazdag ásváyi anyagokban, és vitaminokban
    Jelentősége:
    • Általános roboráló képességgel rendelkezik
    • Méregtelenítő képessége a májfunkciók segítésén át
    • Emésztési folyamatokat gyorsítja, a bélben levő rothadási folyamatokat csökkenti
    • Óvja az idegrendszert
    • Bőrbetegségek kockázatát csökkenti
    Javasolt: - pattanásos, szederjes bőrproblémák, ekcémák esetén,
                  - köröm és haj töredezettsége
                  - asztma, vérszegénység, övsömör
                  - gyomorfekély, ülőidegzsába, herevisszér
                  - izomfájdalom
    Különböző formákban van forgalomban (por, granulátum, tabletta)

  7. Virágpor: a méhkaprában levő lépek sejtjeiből egyszerűen nyerhető, csak szárítani és tisztítani kell. Kereskedelmi forgalomba granulátum, és por alakba kerül. Javasolt rövid időre korlátozni szedését, mert túlzottan stimuláló, élénkítő hatása miatt álmatlanság,izgatottság léphet fel. Pollenallergia esetén ne szedjük! Nagy mennyiségben tartalmaz esszenciális aminosavakat,a miket a szervezet nem képes előállítani, ásványi anyagokat, anyagcserét elősegítő enzimeket, antibiotikus hatású anyagokat. A vitamintartalma jelentős, melyből a teljes B vitamincsoportot, C- és K -vitamint is tartalmaz

  8. Tejsavas erjedés felhasználása (joghurt, kefir)Jótékony hatása van a savas közeget kedvelő bélflóra fejlődésére. Antibiotikus kezelés során javasol.